Nowe regulacje prawne wdrożone wraz z Polskim Ładem wprowadzają wiele zmian mających bezpośrednie przełożenie na obciążenia podatkowe podmiotów leczniczych oraz osób wykonujących zawody medyczne. Jeszcze przed 20 lutym 2022 r., a więc przed terminem podjęcia decyzji o ewentualnej zmianie formy opodatkowania, staramy się przedstawić i usystematyzować najważniejsze z nich.
Zmiany w opłatach składki zdrowotnej
Odliczenia składki zdrowotnej
Od 1 stycznia 2022 r. składka zdrowotna nie może być odliczana od zaliczki na podatek dochodowy. Do końca 2021 r. przedsiębiorcy mogli odliczać tę składkę w wysokości 7,75 %.
Wysokość składki zdrowotnej
Wysokość składki zdrowotnej uzależniona została od formy opodatkowania:
- Opodatkowanie na zasadach ogólnych – składka w wysokości 9%, uzależniona od dochodu;
- Podatek liniowy – składka w wysokości 4,9 % dochodu, jednak nie mniej niż 9% minimalnego wynagrodzenia (w 2022 r., to 270 zł);
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – składka w wysokości 9%, podstawa wymiaru uzależniona od przychodu:
- do 60.000 przychodu rocznie – 60% przeciętnego wynagrodzenia (ok. 300 PLN miesięcznie);
- do 300.000 przychodu rocznie – 100% przeciętnego wynagrodzenia (500 PLN miesięcznie);
- powyżej 300.000 przychodu rocznie 180% przeciętnego wynagrodzenia (900 PLN miesięcznie).
Składanie deklaracji ZUS
Począwszy od 1 stycznia 2022 r. deklaracje ZUS muszą być składane co miesiąc, również wtedy, gdy nie zaszły zmiany w podstawie obliczenia składek jak i wysokości samych składek.
Płatność składek
Nastąpiła zmiana terminu składania deklaracji ZUS i płatności składek – obecnie to
20. dzień następnego miesiąca po miesiącu za który deklaracja jest składana.
Zasada ta dotyczy płatników opłacających wyłącznie składki na własne ubezpieczenia (np. wspólnicy spółek), przedsiębiorcy i inne podmioty nie posiadające osobowości prawnej, które zatrudniają innych ubezpieczonych.
Zmiany w podatkach
Zwiększenie kwoty wolnej od podatku
Od 1 stycznia 2022 r. następuje zwiększenie kwoty wolnej od podatku do wysokości 30 000 zł – dotyczy rozliczających się na zasadach ogólnych według skali podatkowej.
Likwidacja karty podatkowej
Zmienione przepisy wykluczają możliwość rozliczania się w formie karty podatkowej, jeżeli usługi medyczne świadczone są na rzecz innych podmiotów medycznych. Dla potrzeb podatkowych działalność taka nie będzie już uznawana za wolny zawód.
Podatek zryczałtowany dla osób wykonujących zawody medyczne
W związku ze skreśleniem zawodów medycznych z listy wolnych zawodów, obniżona zostaje również dla podatników świadczących usługi w zakresie opieki zdrowotnej (PKWiU dział 86) stawka ryczałtu z 17% do 14%.
Podniesienie wysokości progu podatkowego
Ulega zmianie II próg podatkowy z 85.528 PLN, na 120.000 PLN (do tego progu dochód będzie podlegał stawce 17%, a ponad ten próg 32%). Zasada ta dotyczy rozliczających się na zasadach ogólnych według skali podatkowej.
UWAGA: czas na wybór formy opodatkowania jest do:
- dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo;
- do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.
Jeśli przychody z prowadzonej działalności gospodarczej osiągnięte zostały w styczniu tego roku, termin ten upływa 20 lutego 2022 r.
Inne zmiany
- Z dniem 1 stycznia 2022 r. wszedł obowiązek umożliwienia dokonania płatności w formie bezgotówkowej. Przedsiębiorcy, także lekarze muszą zapewnić swoim klientom (pacjentom) możliwości dokonywania zapłaty w każdym miejscu, w którym działalność jest faktycznie wykonywana, przy użyciu instrumentu płatniczego tj. terminal płatniczy, blik, telefon lub przelew.
- Nastąpiła zmiana przepisów w zakresie uznania za przychód z działalności gospodarczej przychodu ze sprzedaży samochodu leasingowanego na firmę. Jeżeli samochód leasingowany wykupiony po 1 styczna 2022 r. do majątku prywatnego zostanie sprzedany przed upływem 6 lat, to stanowić to będzie przychód z tej działalności gospodarczej i będzie powiększał dochód do opodatkowania. Do tej pory okres ten wynosił 6 miesięcy.
- Z dniem 1 lipca 2022 r. wszyscy przedsiębiorcy (lekarze) zobowiązani będą do użytkowania kas fiskalnych „on-line”. Będą musieli oni zintegrować terminal płatniczy (jeśli taki posiadają) z kasą „on-line”. W przypadku niewywiązania się z nałożonego obowiązku przewidziano karę nakładaną przez naczelnika urzędu skarbowego do 5.000 PLN. Podatnik będzie mógł odliczyć od podstawy obliczenia podatku wydatki na nabycie terminala płatniczego oraz wydatki związane z obsługą transakcji płatniczych przy jego użyciu poniesione w roku podatkowym, w którym rozpoczęto przyjmowanie takich płatności i w roku następnym do wysokości 1 000
PLN w roku podatkowym.