Podstawowym elementem funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa – w tym również placówki medycznej – jest oferta. Jest to narzędzie, które pozwala na prezentację placówki, pełni rolę wizytówki, a także przyciąga uwagę ewentualnych pacjentów.

Stworzenie dobrej oferty usług medycznych musi być dogłębnie przemyślane. Sektor ochrony zdrowia jest dość specyficzny – choć sprzedaje się tu konkretne usługi, to jednak mają one na celu nie zaspokojenie mniej istotnych potrzeb konsumpcyjnych, ale ochronę nadrzędnych wartości, czyli zdrowia i życia człowieka. Dlatego w branży medycznej nie powinno się – a niekiedy nawet nie da się – stosować różnych marketingowych sztuczek, tak często spotykanych w innych branżach.

Określ zakres

Pierwszym i najważniejszym elementem oferty usług medycznych jest jej zakres. Musi być ona dopasowana do potrzeb konkretnej grupy docelowej, na którą jest ukierunkowana. Jeżeli mamy do czynienia z przychodnią rodzinną, oferta usług, badań czy konsultacji specjalistycznych musi być skierowana zarówno do osób dorosłych, jak i dzieci czy seniorów. Do kliniki medycyny estetycznej w zdecydowanej większości przypadków zgłaszają się osoby dość zamożne, dla których wygląd zewnętrzny jest bardzo istotny zarówno ze względów osobistych, jak i np. zawodowych. Niektóre kliniki stomatologiczne zajmują się jedynie podstawowym leczeniem zachowawczym, inne oferują także nowoczesne metody leczenia ortodontycznego czy implantologicznego.

Ustal cennik

Określenie ceny za daną usługę w placówce medycznej nie należy do łatwych kwestii – cena musi pokrywać wszelkie koszty związane z wykonaniem usługi, ale jednocześnie zapewnić placówce zysk. Ustalając cennik warto przeanalizować ceny obowiązujące u konkurencji – pozwoli to zorientować się, w jakich widełkach kwotowych można się poruszać. Ważna jest analiza kosztów stałych – wynagrodzeń pracowników, ZUS-u, podatku, kosztów wynajmu lokalu, zakupu materiałów itp. Trzeba zastanowić się, jak często mają być udzielane dane świadczenia. Warto pomyśleć, czy istnieją racjonalne przesłanki, by podwyższyć ceny w stosunku do placówek konkurencji – wielu pacjentów jest w stanie zapłacić więcej jeżeli np. badanie przeprowadzane jest na najnowocześniejszym sprzęcie, a zabieg wykonuje profesor z wieloletnim doświadczeniem.

Zaplanuj promocję

Po określeniu zakresu usług oraz ustaleniu ich cen, koniecznością jest zadbanie o odpowiednią promocję usług. Pacjent nie trafi do Twojej placówki sam z siebie – musi o niej od kogoś usłyszeć, gdzieś przeczytać itp. W dobie rosnącej konkurencji oraz coraz większych oczekiwań pacjentów profesjonalne działania marketingowe placówek medycznych są niezbędne. Mogą one obejmować rozmaite aspekty: zaprojektowanie oraz prowadzenie strony internetowej (oferta usług medycznych online), działania w mediach społecznościowych, drukowane materiały reklamowe (ulotki, plakaty). Z ofertą usług medycznych pośrednio można dotrzeć do pacjenta przez bloga firmowego, różnego rodzaju działania PR-owe oraz CSR-owe. Możliwości jest mnóstwo!

Jak powinna wyglądać oferta usług medycznych?

Podsumowując, oferta usług medycznych, której szuka pacjent powinna:

 • zaspokajać jego potrzeby – stworzenie dobrej oferty usług medycznych powinno opierać się nie tyle na sprzedaży określonych badań czy zabiegów, ale przekonaniu pacjenta, że po ich skorzystaniu zyska określone korzyści: zadba o zdrowie, zatroszczy się o wygląd, poprawi jakość swojego życia,
 • być uczciwa – oczywistym jest, że każda placówka medyczna, zwłaszcza prywatna, chce zarabiać na swoim funkcjonowaniu, ale musi działać uczciwie w stosunku do pacjenta – ceny usług, badań i zabiegów nie mogą służyć finansowemu wyzyskowi pacjentów,
 • zapewniać coś ekstra – dodatkowa korzyść otrzymywana razem z usługą to bardzo ważna zasada budowania oferty przez firmy z różnych branż – w przypadku placówki medycznej nie musi to być fizyczny „gratis”, ale np. dostęp do najnowocześniejszego sprzętu czy opieka doświadczonych, renomowanych lekarzy,
 • być dobrze wypromowana – w taki sposób, aby pacjent mógł się z nią zapoznać różnymi kanałami, mógł ją porównać z ofertą konkurencji, miał czas się nad nią zastanowić i wybrać to, co jest mu w danej chwili najbardziej potrzebne.

Stworzenie dobrej oferty usług medycznych nie jest łatwe – wymaga czasu i wiedzy, a później – odpowiedniej promocji. Nasza firma Mediahealth specjalizuje się w kompleksowym marketingu dla placówek medycznych – przygotowujemy strategie marketingowe, projektujemy i tworzymy strony internetowe, zajmujemy się copywritingiem medycznym. Wszystkich zainteresowanych naszymi usługami zapraszamy do kontaktu -> https://mediahealth.pl/kontakt/.

Tagi: ,

Kontakt

ADRES

ul. Niegolewskiego 17
01-570 Warszawa

TELEFON

tel. 22 120 20 89

E-MAIL

biuro@mediahealth.pl  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych i kontakt w sprawie informacji handlowych drogą telefoniczną.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w postaci podanego przeze mnie numeru telefonu przez DN Daniel Nowocin z siedzibą w Warszawie, ul. Swarzewska 51, 01-821 Warszawa, tel. 22 120 20 89 w celu prowadzenia działań marketingowych i handlowych przy użyciu telekomunikacyjnych urządzeń końcowych oraz automatycznych systemów wywołujących w rozumieniu ustawy Prawo telekomunikacyjne. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, kierując wiadomość na adres e-mail Administratora tj. biuro@mediahealth.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Przysługują Ci w związku z tym wszystkie prawa wynikające z RODO, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia lub sprzeciwu co do ich przetwarzania, prawo do ich przenoszenia, niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

  Administratorem danych osobowych jest DN Daniel Nowocin z siedzibą w Warszawie, ul. Swarzewska 51, 01-821 Warszawa, tel. 22 120 20 89. Zapoznaj się z pełnym obowiązkiem informacyjnym dostępnym na naszej stronie internetowej pod linkiem https://mediahealth.pl/polityka-prywatnosci

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych i przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną e-mail.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez DN Daniel Nowocin z siedzibą w Warszawie, ul. Swarzewska 51, 01-821 Warszawa, tel. 22 120 20 89, moich danych osobowych w postaci imienia, nazwiska, adresu poczty elektronicznej w celu przesyłania mi informacji marketingowych i handlowych dotyczących produktów i usług oferowanych przez DN Daniel Nowocin z siedzibą w Warszawie, ul. Swarzewska 51, 01-821 Warszawa danych za pomocą środków komunikacji elektronicznej, stosownie do treści przepisu art. 10 ust. 1 i 2 Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdej chwili wycofana, kierując wiadomość na adres e-mail Administratora tj. biuro@mediahealth.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Przysługują Ci w związku z tym wszystkie prawa wynikające z RODO, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia lub sprzeciwu co do ich przetwarzania, prawo do ich przenoszenia, niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

  Administratorem danych osobowych jest DN Daniel Nowocin z siedzibą w Warszawie, ul. Swarzewska 51, 01-821 Warszawa, tel. 22 120 20 89. Zapoznaj się z pełnym obowiązkiem informacyjnym dostępnym na naszej stronie internetowej pod linkiem https://mediahealth.pl/polityka-prywatnosci/